Szlaki turystyczne

W ostatnich latach spopularyzowano turystykę pieszą i rowerową dzięki wytyczeniu wielu atrakcyjnych szlaków Sporym zainteresowaniem cieszą się szlaki tematyczne takie jak:

  • Szlak Świątyń Karpackich:Krosno-Stropkov (Słowacja) łączy najcenniejsze świątynie i miejsca otaczane kultem przez dawnych i obecnych mieszkańców Beskidu Niskiego.
  • Szlak Architektury Drewnianej:przebiega przez teren Podkarpacia dziewięcioma trasami, z których Krośnieńsko – Brzozowska, Sanocko – Dukielska oraz Jasielsko – Dębicko – Ropczycka prowadzą fragmentami przez Beskid Niski.
  • Szlak Winny:nawiązuje do dawnych tradycji handlu „węgrzynem” na trasie prowadzącej z Krosna przez Duklę, Barwinek lub Jaśliska, Słowację na Węgry.
  • Szlak Papieski w Beskidzie Niskim:Szlak ten, stanowiący przedłużenie Szlaków Papieskich w Małopolsce, został wytyczony w oparciu o dokumenty i relacje i tras uczestników wypraw ks. Karola Wojtyły w latach 50-tych ub. wieku. Prowadzi przez południowe tereny powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego i sanockiego, z Magury Wątkowskiej do Komańczy. Szczególnie interesuje turystów pieszych, pragnących zrozumieć sens stwierdzenia Papieża Jana Pawła II “…wiele tym górom zawdzięczam…”. W gminie Dukla biegnie szlakiem czerwonym z zachodu przez Chyrową na Pustelnię św. Jana z Dukli (Trzciana), stąd do sanktuarium św. Jana z Dukli. Z sanktuarium wiedzie przez most na Jasiołce, Cergową, do “Złotej Studzienki” na Górze Cergowej i łączy się z czerwonym szlakiem.
  • “Szlak Naftowy”– Transgraniczny szlak łączy ze sobą miejsca związane z narodzinami i historią przemysłu naftowego. Jego główną oś: Jasło-Krosno-Sanok- Lesko-Ustrzyki Dolne-Sambor-Borysław-Drohobycz-Lwów wzbogacają pętle dla turystyki pieszej i rowerowej. Szlak Naftowy został uhonorowany certyfikatem “Turystyczny produkt roku 2005” nadanym przez Polską Organizację Turystyczną.
  • Transgraniczny Szlak Rowerowy „Beskidzkie Muzea” – przebiega przez urokliwe tereny Beskidu Niskiego i Pogórza aż na Słowację. Trasa rowerowa tworzy pętlę opartą o 21 obiektów  muzealnych o randze światowej, krajowej bądź lokalnej. Prowadzi w większości mało uczęszczanymi drogami lokalnymi o dobrej nawierzchni. Szlak oznakowany jest za pomocą tabliczek kierunkowych, opatrzonych logo „Beskidzkie Muzea” oraz dużych tablic informacyjnych, przy których umieszczone są stojaki rowerowe.
  • Szlak  karpacki i znakowany w 2006 r. SZLAK PAPIESKI w Jasionce.
  • Czerwony szlak rowerowy w Teodorówce– rozpoczynający się w Dukli, biegnący w kierunku Iwli, Chyrowej, Mszany, Trzciny, Lipowicy i kończący się w Dukli (dł. 37 km).